Instagram analizleri neden önemlidir?

Instagram analizleri neden önemlidir?

Diyelim ki bilmediğiniz bir ülkede bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Bir sonraki hedefinize doğru yarışıyorsunuz. Öyle mi:

  1. Size rehberlik etmesi için bir harita mı kullanıyorsunuz?
  2. Tahmin et ve en iyisini um?

Muhtemelen 1. seçenekle gittiniz ve bunun iyi bir nedeni var. Harita (veya Siri) olmadan bilinmeyen bir bölgede gezinmek, kaçırılan bir akşam yemeği rezervasyonu ve otelinizin konsiyerjine yapılan çılgın telefon görüşmeleri için bir reçetedir.

Şimdi Instagram’a dönelim. Instagram’daki hedefinizi bir varış noktası olarak düşünün. Oraya ulaşmak için bir haritaya ihtiyacınız var ve Instagram analitiği tam olarak bu. Size hedef kitlenizin kim olduğunu, ne tür içerikleri tercih ettiklerini ve hatta günün hangi saatinde en aktif olduklarını söyler.

Instagram stratejinizi şekillendirmek için bu verileri kullanın ve hedeflerinize ulaşma yolundasınız. Bununla birlikte, birkaç uyarı var.

İlk olarak, Instagram analizleri yalnızca Instagram ile ne elde etmek istediğinizi biliyorsanız önemlidir. Nereye gitmek istediğinize dair hiçbir fikriniz yoksa bir harita az çok işe yaramaz.

Bu nedenle, Instagram analitiğinden edindiğiniz eyleme yönelik içgörülere geçmeden önce hedeflerinizi netleştirin. Marka bilinirliğini artırmak ister misiniz? Yeni bir hedef pazara mı ulaşıyorsunuz? İşletmenizi yeniden markalamak mı? Veya daha fazla ürün satmak?

Bir veya birkaç net hedefiniz olabilir. Her iki durumda da, Instagram başarısının size ve işletmenize nasıl görünebileceğini tasavvur etmek için zaman ayırın.

İkincisi, Instagram analizleri yalnızca sayıların içerik stratejinizi nazikçe şekillendirmesine izin verirseniz etkilidir . Siri size sola dönmenizi söylerse, sağa dönmeyin! Ancak nefes kesen bir manzara görürseniz, kenara çekip manzarayı hayranlıkla izlemek oldukça normaldir.

Unutmayın, (muhtemelen) hedef kitleniz değilsiniz, bu nedenle kişisel tercihlerinizin markanızın yayınladığı içeriğin tarzını etkilemesine izin vermeyin. Verileri dinleyin, ona güvenin, yaklaşımınızı tanımlamasına izin verin, ancak kendiliğindenliğe yer bırakın.

Bu Yazıyı Arkadaşlarınla Paylaş