Anahtar Kelime Arama, Instagram SEO’yu Nasıl Güçlendirir?

Anahtar Kelime Arama, Instagram SEO’yu Nasıl Güçlendirir?

Instagram her zaman anahtar kelimeleri destekledi. Eh, en azından bir yere kadar. 

Kullanıcılar, diğer Instagram profillerini bulmak için bunları her zaman kullanabildiler. Bir hesap, Instagram profilinde bu anahtar kelimeleri (örneğin ad, kullanıcı adı, biyografi) içerdiği veya bir hashtag’de kullandığı sürece, kullanıcılar aramada onu keşfedebildi.  

Sosyal medya platformu, SEO yeteneklerini son zamanlarda bir sonraki seviyeye taşıdı. 

Şimdi, açık sözlü olmalıyım ve nerede yaşadığınıza bağlı olarak bu özelliği henüz kullanamayabilirsiniz. Bunun nedeni Arama anahtar kelimesinin henüz herkes tarafından kullanılamamasıdır (ancak büyük olasılıkla yakında olacaktır.) 

Bununla birlikte, ABD, İngiltere, İrlanda ve Kanada’daki kullanıcılar artık içerik bulmak için anahtar kelimeleri kullanabilir. 

Bu, Instagram’ın aramasının tipik bir arama motoru gibi çalışmaya başladığı anlamına gelir. Elbette, elde ettiğiniz sonuçların türü Google’da gördüğünüzden farklıdır. Yine de bu şekilde arama yapabilmek (ve keşfedilebilmek) markalar için büyük bir fark yaratıyor. 

Ancak bundan yararlanmak için Instagram algoritmasının nasıl çalıştığını anlamanız ve içeriği keşfedilebilirlik için optimize etmeniz gerekir. 

Öyleyse, önce algoritmayı ele alalım. 

Arama motorlarına çok benzer şekilde, Instagram’ın arama sonuçlarında hangi içeriğin görüntüleneceğini nasıl belirlediği hakkında fazla bir şey bilmiyoruz. Sosyal medya platformuna göre, içeriğin türü, altyazılar ve hatta ne zaman yayınlandığı gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurur. Ayrıca, içerik bulmak için makine öğrenimini kullandığını iddia ediyor . 

Yukarıdakilerin Instagram’daki SEO seçenekleri hakkında çok fazla bilgi vermediğini kabul ediyorum. Bununla birlikte, içeriğimizi daha keşfedilebilir hale getirmek için ne yapmamız gerektiğini bir dereceye kadar kesinlikle anlamamız için bize yeterince bilgi veriyor. 

Bu Yazıyı Arkadaşlarınla Paylaş