2021’de İşletmeler İçin Sosyal Medya Pazarlama Rehberi

2021’de İşletmeler İçin Sosyal Medya Pazarlama Rehberi

Sosyal medya pazarlaması sürekli değişen bir oyundur ve üzerimize düşen yeni bir yılla, işletmelerin tüm sosyal ağlarda başarılı olmasına yardımcı olacak bir rehber oluşturduk …

Sosyal medya, tüm şekil ve büyüklükteki işletmeler, endüstriler ve izleyiciler için temel bir dijital pazarlama alanıdır.

Bununla birlikte, sürekli değişen bir manzara haline getiren güncellemeler ve yeni sürümlerle, markaların sosyal kanallarından yararlanabilmek için en son gelişmeler ve alandaki değişiklikleri takip etmesi gerekiyor.

2021 için sosyal medya pazarlama planınızı geliştirmenize yardımcı olması için bu kılavuzdaki pratik tavsiyeleri uygulayın…

1. Sosyal Medya Pazarlaması: Temel Bilgiler

2020’de dünya genelinde 3,5 milyar kişinin sosyal medya ağlarını kullanacağı tahmin ediliyor . Bu, dünya nüfusunun neredeyse %40’ı. Bu tür rakamlarla, işletmelerin sosyal medya pazarlamasına bu kadar çok çaba sarf etmesi şaşırtıcı değil.

Sosyal medya pazarlama yolculuğunuza yeni başlıyorsanız, sizi tüm jargonla güncel tutacak tanımların tam listesi için Sosyal Medya Pazarlama Sözlüğümüze  göz atmanızı tavsiye ederim !

Sosyal medya pazarlaması nedir?

Sosyal medya pazarlaması , marka bilinirliği , web sitesi trafiği ve müşteri kazanımı gibi pazarlama hedeflerine katkıda bulunan sosyal medya platformlarındaki ticari faaliyetleri ifade eder .

Bu etkinlik ağırlıklı  olarak metin, resim ve videolar gibi içerik biçimindedir,  ancak topluluk katılımını ve  ücretli reklamları da içerir .

Harika sosyal medya içeriğinin kalbinde, izleyicinin onu paylaşma arzusu vardır . Kitleniz içeriğinizi paylaştığında, dağıtım kanalınız olurlar .

İster bir Instagram gönderisinde bir arkadaşınızı etiketlemek, isterse hedef kitlelerine bir şeyi retweetlemek olsun, son derece alakalı ve görsel olarak çekici içeriğin yüksek katılım ve paylaşım alması muhtemeldir.

En etkili sosyal medya kanalı hangisidir?

Bunun net bir cevabı yok ve sosyal medya pazarlaması her şeye uyan tek bir çözüm değil.

Farklı sosyal medya kanalları, belirli iş hedefleri için diğerlerinden daha iyi sonuçlar üretir ve yayınlanan içerik de bu faktörlere bağlı olarak değişir.

Örneğin, Facebook’taki bir videonun iş kitlesi trafiğini yönlendirmek için LinkedIn’deki bir makaleden vb. daha etkili olması pek olası değildir. Bununla ilgili harika olan şey, farklı sosyal kanalın amaçlarını farklı pazarlama kampanyaları için kullanabilmeniz ve içeriğin o platform ve hedef kitle için son derece uygun olmasını sağlamanızdır. Strateji bölümünde bununla ilgili daha fazla bilgi!

(Gördüğünüz gibi, sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda hemen dikkate alınması gereken çok şey var, bu nedenle şirketlerin tüm departmanlarının bu amaca adanmış olması şaşırtıcı değil…)

Sosyal medya pazarlamasının faydaları nelerdir?

Belirtildiği gibi, sosyal medya pazarlama kampanyalarının (satış, trafik vb.) belirli iş sonuçları, ilk etapta belirlediğiniz hedeflere bağlı olacaktır.

Bununla birlikte, sosyal medyada aktif olan markaların aşağıdakiler gibi başka genel faydaları da vardır:

 • Daha keşfedilebilir olmak 🔍
  Hedef kitlenize göre uyarlanmış bir dizi sosyal medya kanalında içerik yayınlıyorsanız, doğal olarak yeni potansiyel müşteriler tarafından keşfedilmeniz olasıdır.
 • Müşterilerle değerli sohbetler yapmak 💬
  Pek çok şirketin müşteri desteği için Twitter’ı kullanması veya Instagram Hikayelerinde Soru ve Cevapları çalıştırması şaşırtıcı değil. Sosyal medya pazarlaması, kitlenizi tanımak için kişisel ve gayri resmi bir yol sunar.
 • İşe alım fırsatları 👥
  Sosyal medya pazarlaması, şirket kültürünü ve bir işin arkasındaki insanları dünyayla paylaşmayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Bu sadece müşteri sadakatini artırmakla kalmaz, aynı zamanda harika yeni insanları işe almaya geldiğinde de yardımcı olur!
 • Bir topluluk oluşturma 🤝
  Sektörünüz ne olursa olsun, sosyal medya pazarlaması sizi hedef kitlenizle ve diğer ilgili işletmelerle bağlantı kurmanıza yardımcı olur.

Her uygulama güncellemesiyle birlikte, sosyal medya pazarlamanızı geliştirmenin ve bu KPI’ları yakalamanın daha yaratıcı yolları gelir.

Faydaları sonsuzdur ve hangi platformların ve içeriğin hedefleriniz için en iyi sonucu verdiğini ne kadar çok öğrenirseniz, sosyal medya pazarlamasından o kadar çok şey elde edersiniz!

Sosyal medya paylaşımlarınızı planlayın.

Gönderilerinizi görsel olarak planlayın. Her yere sürükleyip bırakın.

İlk yayınınızı oluşturun

2. Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur

Şimdi sosyal medya pazarlamasının ne olduğuna ve işinize nasıl fayda sağlayabileceğine dair kısa bir genel bakışı ele aldık, hadi pratik kısma geçelim.

Birkaç tweet ve Instagram gönderisiyle doğrudan dalmadan önce, tüm sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin bir stratejiyle başlaması gerekir.

Not. Sosyal medya pazarlamacılığı konusunda zaten iyiyseniz ve stratejinizi belirlediyseniz, muhtemelen bu bölümü atlayabilir ve doğrudan 2020 için en iyi ipuçlarımıza gidebilirsiniz !

#1 Hedeflerinizi belirleyin 🏅

Tartışıldığı gibi, iş hedeflerinizi belirleyene kadar hangi kanalları kullanacağınızı veya ne tür içerikler üreteceğinizi planlayamazsınız. yani sosyal medya pazarlamanızın neyi başarmasını istiyorsunuz? 

Bu hedeflere önceden karar vermek:

 • Zamandan ve kaynaklardan tasarruf edin
 • ‘Uğruna’ içerik üretmediğinizden emin olun
 • Başarıyı izlemek için temel ölçütleri oluşturmanıza yardımcı olur

Bu hedefler doğal olarak işletmeden işletmeye farklılık gösterecektir, bu nedenle ‘en iyi sonuç veren’ sorusuna kapsamlı bir cevap yoktur.

Sosyal medya pazarlama faaliyetinizden istediğiniz her şeyin bir listesini yazın ve ardından işiniz için değer açısından bunlara öncelik verin. Temel hedeflerinize karar verdikten sonra, sonraki adımlara geçebilirsiniz …

# 2 Hedef kitlenizi ana hatlarıyla belirtin 👥

Sosyal medya pazarlamasını neden  kullandığınızı ana hatlarıyla belirtmeniz önemli olduğu gibi  , kime ulaşmaya çalıştığınızı da netleştirmeniz gerekir . Bu, hedefleriniz için hangi sosyal kanalların en etkili olacağını belirlemeye yardımcı olacaktır.

Örneğin, gençlerin %72’si Instagram’dayken , Twitter kullanıcılarının çoğunluğu 18-29 yaşları arasında . Hedef demografinizin kim olduğuna bağlı olarak, belirli bir sosyal ağı diğerine göre önceliklendirmeye karar verebilirsiniz.

Kitlenizin demografisini açıkça belirtin ve mümkün olduğunca fazla ayrıntıya girin: yaş, cinsiyet, konum, hobiler, ilgi alanları, karşılaştıkları zorluklar, nerede takıldıkları, başka hangi markaları sevdikleri – listeler uzayıp gidebilir.

Bu özellikleri belirlemek, onlara ulaşmak için en iyi sosyal ağları kullanmanızı sağlayacak ve ayrıca içeriğinizi hedeflerinize en iyi şekilde ulaştırmak için hazırlayacaktır! Her şeyin nasıl bağlantılı olduğunu gördün mü?

 

#3 Pazar araştırması 📈

Rakiplerinizin sosyal medya pazarlama faaliyetlerini analiz etmek, stratejinizin önemli ve değerli bir parçasıdır. Sonuçta onların hedef kitlesi sizin hedef kitlenizdir. Araştırmak için biraz zaman ayırın:

 • En aktif oldukları platformlar
 • Ne tür içerikler yayınlıyorlar
 • Ortalama ne kadar etkileşim aldıkları
 • Hangi hashtag’leri kullanıyorlar
 • Hangi ses tonunu kullanıyorlar
 • İzleyicileriyle ne tür konuşmalar yapıyorlar?
 • Hangi eylem çağrısını teşvik ediyorlar?

Liste devam ediyor…

Bu sosyal medya pazarlama analizini yapmak için zaman ayırmak, sizi hedef kitleniz ve hedefleriniz için hangi platformların en iyi olduğuna karar vermek için iyi bir konuma getirecek ve aynı zamanda hedef demografinizin sosyal medyadaki davranışını öğrenmenize yardımcı olacaktır.

#4 Sosyal ağlara öncelik verin 📱

Yukarıdaki tüm stratejilerle, artık işletmeniz için hangi sosyal ağların en değerli olduğu konusunda oldukça iyi bir fikre sahip olmalısınız.

Tüm sosyal medya kanallarının tüm işletmeler yararlanabilir  bazı  yollar, ancak hepsi üzerinde oldukça etkili olarak çalışarak çok ince kendinizi yayılacaktır.

Bunun yerine, hedef kitleniz ve işletme hedefleriniz için hangi ağların en etkili olduğuna öncelik verin ve sonuçları en üst düzeye çıkarmak için farklı türde içerikler üretmeye odaklanın.

Görsel pazarlamaya uygun bir tüketici ürünü satıyorsanız , Instagram bariz seçim olmalıdır. Buna karşılık, bir B2B servis sağlayıcısıysanız, muhtemelen Twitter veya LinkedIn’i daha etkili bulacaksınız.

Öğrenin burada Twitter’da doğrulandı nasıl .

#5 Marka yönergeleri belirleyin 📋

Bu, özellikle bir ekipte çalışıyorsanız, herhangi bir sosyal medya pazarlama stratejisi için önemli bir adımdır.

Marka yönergeleri, sosyal medyadaki marka etkinliğiyle ilgili tüm ayrıntıları kapsamalı ve sosyal hesaplara erişimi olan herkes için açık ve erişilebilir olmalıdır.

Bu ayrıntıları sosyal medya pazarlama stratejinizde erkenden belirtmek, herkesin aynı sayfada olmasını sağlayacak ve sosyal medyada tutarlı ve tanınabilir bir marka kişiliği oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal medya pazarlama marka yönergelerinize dahil etmeyi düşünmek isteyeceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Marka sesi
  Ne tür bir ton/dil kullanıyorsunuz? Her platformda aynı mı?
 • Emojilerin kullanımı
  Resmi/gayri resmi olarak ne  kadar algılanmak istiyorsunuz? 
 • Hashtag’lerin 
  kullanımı Her bir sosyal ağda her zaman hangi hashtag’leri kullanıyorsunuz? Hangisinden kaçınmak istiyorsunuz?
 • İzleyicilerle etkileşim protokolü 
  Yorumları ve mesajları yanıtlamaktan kim sorumludur? Kişisel olarak mı yoksa marka olarak mı cevap veriyorsunuz?
 • Yasaklanmış kelimeler/konular 
  Markanızın sosyal medyada asla konuşmasını istemediğiniz bazı şeyler vardır – sizin için bariz olsa bile, bunları yönergelerde ana hatlarıyla belirterek olası yanlışlardan kaçının.

Bunlar sadece birkaç örnek – ancak markanıza ve pazarlamanızda kaç tane sosyal ağ kullandığınıza bağlı olarak liste uzayacaktır.

Unutmayın, markanızı sosyal medyada nasıl canlandırmaya karar verirseniz verin, önemli olan yönergelerinize bağlı kalmanızdır! Kitlenizin sadakat yaratacak bir aşinalık hissetmesini istiyorsunuz, bu nedenle tüm sosyal ağlardaki etkinliğinizin tutarlı olduğundan emin olun.

Missguided, Instagram’da hedef demografikleriyle uyumlu, çok net ve tanınabilir bir marka sesine sahip:

 

#6 İçeriğinizi planlayın 📸

Şimdi daha yaratıcı kısım geliyor – her bir sosyal ağda hangi tür  içeriğin hedeflerinize en iyi şekilde ulaşacağına karar vermek  . Bu, kaynaklara bağlı olarak değişebilir, ancak ağırlıklı olarak ağırlıklandırmayı içerir:

 • Fotoğraflar
 • Videolar
 • Grafikler
 • Nesne
 • Canlı yayınlar
 • hikayeler

Nereden başlayacağınızı bilmek zor, bu nedenle hedef kitleniz hakkında düşünmeye çalışın ve  onlar için neyin önemli olduğunu ve neye tepki vereceklerinin gerçekten  özüne inin.

Demografik ve rakip pazar araştırmanızı kapsamlı bir şekilde yaptıysanız, umarım bu çok zor bir karar olmaz!

Tüm bu içerik seçeneklerinin dikkate alınması gereken alt kategorileri vardır; örneğin, içeriğinizin çoğunluğunu Instagram fotoğraflarının oluşturacağına karar verirseniz, şunları düşünmeniz gerekir:

 • fotoğraflar ne hakkında
 • Hangi tarzda alınırlar
 • Renk düzeni ve besleme estetiği
 • onları kim alacak
 • Nereye götürülecek
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan fotoğrafları kullanma

Siz ilerledikçe bu ayrıntıların çoğu şekillenecek ve hedef kitlenizin neye en iyi yanıt verdiğini öğrenecek ve içeriğinizi buna göre ayarlamanız iyi olacaktır!

# 7 Bir içerik takvimi kullanın 🗓

Sosyal medya pazarlaması, özellikle birçok farklı kanalda aktif olduğunuzda çok büyük bir görevdir. Yeterli planlama olmadan, ara sıra yayınlamak veya belirli sosyal ağları ihmal etmek kolaydır.

Tüm bu içeriği takip etmenin en iyi yolu bir sosyal medya pazarlama takvimi kullanmaktır, böylece ne sıklıkta yayın yaptığınızı görebilir ve gönderi tutarlılığını sağlayabilirsiniz .

Bir içerik takvimi kullanarak büyük etkinlikler veya dönüm noktaları, marka duyuruları veya ilgili sosyal medya tatilleri için önceden plan yapabilirsiniz!

instagram yönetimi
Hopper HQ’daki içerik takvimi planlayıcı – hangi gönderilerin ne zaman çıkacağını görsel olarak yönetin ve planlanan tarihlerini değiştirmek için kolayca sürükleyip bırakın!

#8 Sosyal medya içeriğini planlayın ⏰

Kendinize saatlerce zaman kazandırmak ve genel olarak sosyal medya pazarlamanızın kalitesini artırmak istiyorsanız, içerik planlamanız gerekir.

Hopper HQ gibi otomatik bir yönetim ve zamanlama aracını kullanarak Instagram, Facebook ve Twitter için fotoğraflarınızı, videolarınızı ve metin gönderilerinizi toplu olarak yükleyebilir ve bunları önümüzdeki haftalarda yayınlanacak şekilde ayarlayabilirsiniz!

Sosyal medya içeriğini önceden planlamak, verimliliği artırır, her şeyi tek bir yerde tutar ve içerik oluşturma ve sosyal medya pazarlamasının diğer yaratıcı yönleri için daha fazla zaman kazandırır.

Nasıl başlayacağınıza dair pratik tavsiyeler için Instagram ve Facebook’ta gönderilerin nasıl planlanacağına ilişkin adım adım kılavuzlarımıza göz atın !

Sosyal medya paylaşımlarınızı planlayın.

Gönderilerinizi görsel olarak planlayın. Her yere sürükleyip bırakın.

İlk yayınınızı oluşturun

#9 Metriklerinizi takip edin 📊

Son fakat kesinlikle en az değil! Sosyal medya pazarlamasının en önemli yönlerinden biri, her sosyal ağ için hedeflerinizle bağlantılı ölçümleri ve KPI’leri izlemenizdir.

Mükemmel materyalleri ortaya koymak ve izleyicilerinizle etkileşim kurmak her şey iyi ve güzel, ancak sayıları dinlemiyorsanız, neyin en iyi sonucu verdiğini öğrenemezsiniz. Bir Facebook kampanyasının harika olduğunu düşünebilirsiniz, ancak amaçlananı yapmıyorsa, zaman ve kaynak israfıdır.

Temel metrikleri izleyerek aktivitenizi geliştirebilir ve optimize edebilir ve sosyal medya pazarlamasında mükemmel olabilirsiniz!

Kurumsal sosyal medya hesaplarıyla, erişim , gösterimler ,  katılım  gibi içgörülerin yanı sıra yaş ,  cinsiyet  ve  konum gibi kitle demografinizle ilgili bilgilere  erişebilirsiniz .

Instagram hesabınızın arkasındaki verileri keşfedin.

 Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zamanı bulun

 Takipçi büyümenizi fazla mesai takip edin

 Gönderi etkileşiminizi anlayın

INSTAGRAM ANALYTICS’İ ŞİMDİ DENEYİN 

İster sosyal medya pazarlamacılığına yeni başlıyor olun, ister stratejinizi yeniden gözden geçirmek istiyor olun, sosyal medya ağlarında varlığınızı hızla artırmak ve bu hedefleri yerle bir etmek için bu 9 adımı izleyin!

3. Hopper HQ’nun 2020 İçin En İyi Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

Artık sosyal medya pazarlamacılığına dalmaya hazır hissediyorsunuz, işte 2020’de Instagram ve Facebook için stratejiniz için en iyi ipuçlarımızdan bazıları…

Instagram 📷

Dünyanın en etkileşimli sosyal medya kanalı olan Instagram, her şekil ve büyüklükteki marka için bir zorunluluktur. Instagram algoritması  sürekli gelişen ve sonuç sosyal medya pazarlama için oyun değişiyor.

Her zamankinden daha yüksek rekabetle birlikte, Instagram’da bağlı bir takipçi kitlesi oluşturmak için markaların yeni özelliklerle güncel kalması gerekiyor.

💡 Instagram Algoritması hakkında daha fazla bilgi burada 💡

#1 Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik yayınlayın

Instagram, her şeyden önce toplulukla ilgilidir ve uygulamadaki en iyi performans gösteren gönderi türlerinden biri, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriktir.

Bu, markaların bir kullanıcı tarafından çekilen fotoğrafları işletme profillerinde paylaştığı zamandır ve marka farkındalığını yayarken müşterileri tanımak için harika bir fırsattır.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin   Instagram’da %4,5 daha yüksek dönüşüm oranına sahip olması işletmeler için değerini kanıtlıyor. UGC, birçok nedenden dolayı tüketici ve marka için gerçekten bir kazançtır…

Instagram’da Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriğin Faydaları:

 • Topluluk oluşturma 👷‍♀️
  Müşterinin işletmenizle ilgili gönderilerini onaylayarak ve teşvik ederek, hedef kitlenizle etkileşime giriyor ve bir topluluk oluşturuyorsunuz!
 • Müşteri sadakati 🤝
  Bu topluluk duygusundan kaynaklanan müşteri sadakatinde bir artıştır . Müşterilerinizle etkileşim kurmak ve içeriklerini profilinizde paylaşmak için zaman ayırırsanız, kendilerini mutlu hissedecekler ve markanıza biraz daha aşık olacaklardır.
 • Ücretsiz içerik 🖼 UGC’nin
  büyük bir avantajı , müşterilerinizin aslında sizin için sosyal medya pazarlamasını yapıyor olmasıdır! Kullanıcıların %75’i UGC’yi daha özgün buluyor ve markanızı Instagram’da insanlaştırmanın yollarını bulmak her zaman bir kazançtır.
 • Artan erişim 📈
  UGC genellikle markalı içerikten daha yüksek etkileşim alır; bu, algoritmanın güçlü bir gönderi olduğunu kabul edip erişimini artıracağı anlamına gelir. Benzer şekilde, fotoğrafı çeken kişinin gönderiyi paylaşması veya yorumlarda arkadaşlarını etiketlemesi yüksek ihtimal!

Instagram’da kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin kralı şüphesiz GoPro’dur ve içeriklerinin neredeyse %100’ü topluluklarındaki sporcular ve kaşifler tarafından alınır!

UGC’yi markalarıyla o kadar mükemmel bir şekilde uyumlu hale getirdiler ki, meselenin sadece kamerayla değil, nereye gittiğiniz ve onunla ne yaptığınızla da ilgili olduğunu gösterdiler.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik sayesinde Instagram profilleri, özünde ürünleriyle bir seyahat ve macera ilham kaynağı haline geldi:

 

 

Ancak Instagram’da UGC’yi kullanabilen sadece ürünler değil! Booking.com gibi web siteleri , Instagram topluluğu tarafından çekilen inanılmaz seyahat yerlerinin fotoğraflarını paylaşarak, beslemelerini bir doz seyahat tutkusu olan herkes için bir sığınak haline getiriyor.

Benzer şekilde,  Parkrun  , fitness ve pozitiflik hikayelerini anlatmak için üyelerinin koşu gönderilerini paylaşıyor. Bunlar, alışılmışın dışında düşünen, topluluklarını kutlayan ve sosyal medya pazarlamasını daha anlamlı hale getirmek için UGC’yi kullanan markaların harika örnekleridir.

 

Instagram’da Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik nasıl kullanılır:

Kulağa hoş geliyor değil mi? Topluluğunuzun yayınladığı fotoğrafları paylaşarak 2020’de bu sosyal medya pazarlama stratejisinden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz!

İşletme profiliniz için bir marka hashtag’i oluşturun ve Instagram’da ilgili tüm UGC’leri bulabilmeniz için takipçilerinizi bunu kullanmaya teşvik edin.

Unutmayın:  Birinin içeriğini yeniden yayınlamak için izne ihtiyacınız var! Profilinizde yayınlamak için izin isteyen gönderiye bir yorum bırakın – bu aynı zamanda müşterilerle sohbet etmek ve marka kişiliğinizi tanıtmak için harika bir fırsat!

# 2 Hedef kitleniz aktif olduğunda yayınlayın

Bu kulağa bariz gelebilir, ancak Instagram algoritması uygulamayı kullanma şeklimizi değiştirmeye devam ettiği için her zamankinden daha önemli.

Bir Instagram gönderisi ne kadar hızlı beğeni, yorum ve paylaşım alırsa, algoritma onu bir içerik parçası olarak o kadar yüksek sıralar, daha fazla kitlenize gösterir ve ona organik bir destek verir.

Gönderilerinize hızlı katılım sağlamanın en kolay yolu, takipçilerinizin çoğu çevrimiçi olduğunda ve Instagram’ı aktif olarak kullandığında bunları yayınlamaktır.

Hopper HQ’daki ekip , Insagram’da gönderi paylaşmak için en uygun zamanı bulmayı mümkün olduğunca kolay hale getirmek için ücretsiz bir araç geliştirdi – aşağıdaki bağlantıyı takip etmeniz ve işletme Instagram hesabınızı bağlamanız yeterli!

 

#3 Instagram kampanyalarını sosyal medya tatilleri etrafında planlayın

Instagram gönderilerinizin erişimini artırmak için bir ipucu, küresel etkinlikler ( #Superbowl ), sosyal medya tatilleri ( #NationalCoffeeDay ) ve sınırlı süreli etkinlikler gibi kısa sürede çok dikkat çekecek hashtag’leri kullanmaktır. trendler ( #ThrowbackThursday ).

Neyse ki, her şeyin bir tür anma günü gibi göründüğü modern bir dünyada yaşıyoruz ve bu nedenle, sektörünüz ne olursa olsun trafikteki artışın çoğunu yapmak için birçok fırsat var!

#NationalPineappleDay’i işleriyle ilgili eğlenceli ve benzersiz içerikler oluşturmak için kullanan bu otelin kitabından bir sayfa alın :

 

 

Hiçbir hashtag fırsatını kaçırmayın! İçin kaydolun Trend  her Pazartesi sabahı doğrudan gelen kutunuza haftaki sosyal medya tatil ve eğilimleri almak için 📩

 

 #4 Instagram Hikayelerinden En İyi Şekilde Yararlanın

Hikayeler, Instagram onları 2016’da tanıttığında oyunun kurallarını tamamen değiştirdi ve o zamandan beri değerli özellikler geliştirmeyi bırakmadı.

Instagram’ın sosyal medya pazarlamanız için birincil ağ olduğuna karar verirseniz, Hikayelerin planın bir parçası olması gerekir. İnanılmaz derecede çeşitlidirler ve 24 saatlik zaman sınırı, markaların ortaya koydukları içerikle biraz daha az alay etmelerini sağlar.

Doğrudan Instagram Stories’de tasarım açısından çok şey yapabilirsiniz, ancak bir sonraki seviyeye geçmek istiyorsanız bu ücretsiz Instagram Story şablonlarına göz atın .

İşte işletmenizin Instagram Stories’de deneyebileceği birkaç şey:

 • Sahne arkasına geçin 🙈
  Hikayelerin güzelliği, onların kişisel ve özgün doğasıdır. Şirket kültürünüzü göstermek ve takipçilerinizin iş dünyasına girmesine izin vermek için gündelik formatı kullanın.
 • Sorular ❓ Hedef
  kitlenizle anonim bir Soru-Cevap çalıştırmak veya müşteri geri bildirimi almak için soru etiketini kullanın.
 • Anketler ⚖️
  Benzer şekilde, anket çıkartmasıyla takipçi etkileşimini ve geri bildirimi teşvik edin.
 • Hikaye devralma 💁‍♂️
  Bir etkileyiciyle veya sizinle aynı kitleye sahip başka bir markayla işbirliği yapın ve bir Hikaye devralmayı deneyin.
 • Konumları etiketleyin 📍
  Konum etiketini kullanarak Hikayenizi bir konum Hikayesinde öne çıkarın! Bu, erişiminizi artıracak ve daha fazla takipçiyle sonuçlanabilir.
 • Canlı yayına geçin
  Instagram Instagram Story aracılığıyla bir canlı yayın planlayın – bu bir etkinlik, soru-cevap, ön izleme veya başka bir şey olsun – Canlı Hikayeler doğal olarak Hikaye akışında daha üst sıralarda yer alır.

Sosyal medya pazarlamanıza yardımcı olacak daha ayrıntılı Instagram Hikayesi ipuçları ve örnekleri için şu adrese göz atın:

🎯  Instagram Hikayelerini İşletmeniz İçin Kullanmanın 14 Gülünç Kolay Yolu 🎯

#5 Instagram yarışması düzenleyin

Bir Instagram yarışması, bir gönderiye tonlarca beğeni ve yorum getirdiği için harika bir sosyal medya pazarlama taktiğidir.

Katılma zorunluluğunu ‘bir arkadaşınızı etiketlemeyi’ dahil ederek, profilinize çok sayıda yeni kullanıcı çeker, erişiminizi artırır ve marka bilinirliğini yayarsınız!

Bir Instagram yarışması düzenlemenin birkaç yolu vardır ve rekabet ve ödül türü, işinize göre doğal olarak değişecektir. Instagram yarışmalarının çoğu ‘eşantiyon’ şeklindedir ve bir ürün paketi, bir deneyim veya bir kupon olabilir.

Noel zamanı civarında, birçok marka günlük çekilişlere ev sahipliği yapmak ve kısa sürede çok sayıda yeni kullanıcıyı profillerine çekmek için bayram sezonunu kullanıyor. Bu strateji, 3. ipucuna geri döner ve zamana duyarlı trendler için kampanyaları önceden planlamanın harika bir örneğidir!

 

 

Instagram yarışmalarını sosyal medya pazarlamanıza nasıl dahil edeceğinize dair daha fazla bilgi ve pratik ipuçları için 5 Adımlı Kılavuzumuza göz atın !

Sosyal medyayı önceden planlayın ve programlayın.

 Video, galeri, resim ve yalnızca metin gönderileri

 Takvim, besleme ve ızgara önizlemesi

 Instagram, Facebook ve Twitter

YAYINLARINIZI PLANLAMAYA ŞİMDİ BAŞLAYIN 

Facebook 📘

Aylık 2 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook, dünyadaki en büyük sosyal medya platformu olmaya devam ediyor.

Sonuç olarak, sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda işletmeler için özellikleri inanılmaz derecede gelişmiştir. Facebook’ta organik katılım sağlamak giderek daha zor olmasına rağmen, sosyal ağda erişiminizi artırmanın ve bir topluluk oluşturmanın birçok yolu var…

#1 Video

Video içeriği Facebook’ta kazanır. Video akışı için gerçek bir merkez olmayı ve büyük televizyon sağlayıcılarıyla rekabet etmeyi hedefleyen platformla, videoya odaklanması yalnızca 2020’de büyüyecek.

Facebook’u sosyal medya pazarlamanızda kullanmak istiyorsanız, bazı büyüleyici video içerikleri planlayın! Video ile olasılıklar sonsuzdur ve yaratıcı özgürlük için fırsat sağlar.

Bütçe ve kaynaklar ne olursa olsun, ilgi çekici video içeriği oluşturmanın birçok yolu vardır : ister bir stüdyoda profesyonelce çekilmiş olsun, ister mobil cihazlarda kasıtlı olarak gayri resmi olsun, ister stop motion veya animasyon – Facebook’ta çalışabilir!

En önemlisi, Facebook videosu, markanızı güçlendirmek ve sizi bahsettiğimiz hedeflere ulaşma yolunda göndermek için en iyi içerik biçimidir…

 

Facebook için başarılı video içeriği oluşturmanın anahtarı, onu anında büyüleyici kılmaktır. Videoların haber akışında otomatik olarak oynatılması, yalnızca birkaç saniyeniz olmasına rağmen, izleyicilerinizin dikkatini çekmek için harika bir fırsattır!

Facebook kullanıcılarının büyük bir bölümünün uygulamadaki videoları sessiz izlediğini unutmayın; bu nedenle, insanların izlemesini sağlamak için tüm video içeriğinize açıklama eklediğinizden ve altyazı eklediğinizden emin olun.

Videonuzda harekete geçirici mesajınızı vurgulamak için üst üste yerleştirilmiş metin de kullanabilirsiniz. İnsanların onu izledikten sonra ne yapmasını istiyorsunuz? Kullanıcıları web sitenize yönlendirmeye yardımcı olacağından, video içeriğinizin bir Facebook Reklamı olmasını planlıyorsanız bir CTA özellikle önemlidir.

Bu yüzden 2020 sosyal medya pazarlama planınızda Facebook videosunun sunduğu fırsatları kaçırmayın!

#2 Canlı Yayına Geç

Facebook’ta videonun gücünden yola çıkarak Canlı yayına geçmek, 2020 için sosyal medya pazarlama planınızda başka bir strateji olmalıdır.

Tüm yeni özelliklerde olduğu gibi, Facebook daha fazla kullanıcıyı bunu yapmaya teşvik etmek için bunları kullanan hesapları tanıtıyor. Durum çubuğundaki ilk seçeneğin ‘Canlı’ olduğunu fark edeceksiniz ve bazen biri ‘Canlı’ya geçtiğinde bildirim alırsınız.

Tüm bunlar, Facebook’un insanların Canlı içeriklerini kullanma ve izleme isteğini gösteriyor (yayın alanında lider olma planlarının bir başka göstergesi). İçeriğinizin sitedeki normal gönderi ve video denizinde kaybolma olasılığı daha düşük olduğundan, bu işletmeler için harikadır.

Bir etkinliği yayınlamak, bir ürün lansmanı yapmak, bir Soru-Cevap yapmak veya işteki sahne arkasını paylaşmak için Canlı fırsattan yararlanın! Ayrıca, mini bir web semineri veya röportaj yapmak için harika bir özellik olan bir Facebook Live videosuna ‘Bir arkadaş getir’ yapabilirsiniz.

 

# 3 Facebook Grupları

Facebook, topluluklar için bir platformdur ve reklamları her zamankinden daha fazla reddettiğimiz bir dünyada, Facebook grupları, bilgi paylaşmak ve birbirini desteklemek isteyen bireyler için tasarruflu bir lütuf sunuyor.

Tüm sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin iş hedefleriyle bağlantılı olması gerektiğini söylediğimi biliyorum, ancak bu her zaman satış anlamına gelmez. Sosyal medya pazarlamasının önemli bir yönü, topluluk oluşturma ve marka bilinirliğidir ve bu nedenle bu hedeflere ulaşmaya yardımcı olan herhangi bir faaliyet son derece değerlidir.

Hedef demografinizdeki insanları tanımak ve kendinizi bu alana yerleştirmek için Facebook gruplarını kullanmanın iki yolu vardır:

 1. Bir topluluk Facebook grubunu işletmenizle ilgili – ancak özel değil – yapın
 2. Halihazırda kurulmuş gruplara katılın ve sohbetler başlatın

İlki doğal olarak daha fazla temel oluşturur, ancak çok sayıda üye kazanırsanız çok faydalı olabilir. İkincisi, pazar araştırması için harikadır ve nihayetinde sizi kendi grubunuzu kurmak için iyi bir konuma getirecektir.

Conde Nast, 100.000’den fazla üyesi olan niş bir topluluk Facebook grubuna sahip

Facebook gruplarındaki marka davranışıyla ilgili en önemli şey,  kendi kendini tanıtmamasıdır . Bu tür bir sosyal medya pazarlama stratejisinin tüm amacı, önce satıştan ziyade topluluktur.

Markanızı dost canlısı, güvenilir bir kaynak olarak konumlandırmak için faaliyetin özgün ve insani olması gerekir. Üyelerle bir ilişki kurduğunuzda, içeriğinizi aşırı tanıtımdan ziyade gerçekten yardımcı olacak şekilde paylaşabilirsiniz.

#4 Satışları değil, paylaşımları düşünün

Bu düşünce doğrultusunda, Facebook içeriğinin anahtarı ‘paylaşılabilirliği’ ön planda tutmaktır. Amaç, insanların gönderilerinizin yorumlarında arkadaşlarını etiketlemelerini ve profillerinde paylaşmalarını sağlamaktır.

Bu ister eğlendirici, ister bilgilendirici veya düşündürücü olsun, Facebook içeriğinizi planlarken sormanız gereken önemli sorular şunlardır: ‘Bunu izler miyim?’ ve ‘bunu paylaşır mıyım?’.

Facebook’ta erişiminizi artırmanın en etkili yollarından biri, kitlenizin yorumlarda insanları etiketlemesidir. Bu, yayınınızı yalnızca etiketlenen yeni kişilere değil, aynı zamanda Haber Kaynağındaki arkadaşlarına da gösterecektir.

Çoğu zaman, bir markanın gönderisi Facebook akışınızda önsöz ile görünür: ‘[Arkadaş] bu gönderiye yorum yaptı’ veya ‘[Arkadaş] bu gönderiye yapılan bir yorumda etiketlendi’. Bu tür bir paylaşım, markanızın Facebook içeriği için paha biçilmezdir ve gönderilerinizin normalden çok daha fazla göz küresi tarafından görülmesi anlamına gelir.

Etiketlemeyi ve paylaşmayı teşvik etmenin harika (ve düşük maliyetli) bir yolu, hedef kitlenize hitap eden markalı memlerdir. Sadece benim sözüme güvenmeyin! In The Style’daki bu 2 Facebook gönderisindeki farka bakın:

The Style’da gönderilerinin erişimini artırmak için meme içeriğinin viral stilini kullanın

Bu gönderi doğrudan bir satış değildir: ürünleri, teklifleri ve hatta modayla hiçbir ilgisi yoktur. Bununla birlikte, içeriği kitleleriyle alakalıdır ve logolarını eklemişlerdir, bu nedenle paylaşıldığında markaları da onunla paylaşılacaktır.

Buna karşılık, indirim ve net bir harekete geçirici mesaj içeren bir gönderi de yakın bir yerde performans göstermedi:

Satış ağırlıklı olan bu yaklaşım, karşılaştırıldığında çok düşük katılım elde etti

Bu örnekler, sosyal medya pazarlama oyununun nasıl değiştiğini göstermekte ve paylaşılabilirliğin markanızın ürettiği tüm Facebook içeriğine nasıl yerleştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

#5 Benzer bir hedef kitleye tanıtım yapın

Facebook reklamlarının veya tanıtılan içeriğin en önemli ve zor yönlerinden biri, farklı hedef kitleleri test etmektir. Facebook, mevcut müşterilerinizle aynı özellikleri paylaşan ve demografiyi hedefleyen tamamen yeni bir insan grubuna ulaşmanıza yardımcı olmak için ‘Benzer Hedef Kitle’ adlı harika bir özellik sunar.

Kaynak hedef kitlenizi sitenizdeki pikselden, e-posta adreslerinden veya geçmişte Facebook’ta kullandığınız Özel Hedef Kitlelerden alınan verilere göre seçebilirsiniz. Bu kaynak kullanıcıların nereden geldiğine bakılmaksızın, benzer hedef kitle için hedefleyeceğiniz ülkeleri seçebilirsiniz – ve bir kaynak kitle 500’e kadar benzer hedef kitle üretebilir!

Bu Yazıyı Arkadaşlarınla Paylaş